ارسال به دوستان
کد خبر : 64309

کتابخانه دیجیتال

نرم افزار کتابخانه ديجيتالي تبيان مبتني بر استانداردهاي بين المللي حوزه هاي کتابخانه و آرشيو منابع طراحي شده است . جهت ديجيتال سازي اسناد و مدارک اشخاص حقيقييا حقوقي براي دسترسي آسان تر و امن تر به اطلاعات مي توان از اين نرم افزار استفاده کرد .

معرفي کلي کتابخانه ديجيتالي تبيان


نرم افزار کتابخانه ديجيتالي تبيان مبتني بر استانداردهاي بين المللي حوزه هاي کتابخانه و آرشيو منابع طراحي شده است . جهت ديجيتال سازي اسناد و مدارک اشخاص حقيقييا حقوقي براي دسترسي آسان تر و امن تر به اطلاعات مي توان از اين نرم افزار استفاده کرد .


1. چرا کتابخانه ديجيتالي تبيان ؟

سعي ما در پياده سازي اين نرم افزار , استاندارد سازي ذخيره و بازيابي محتوای دیجیتال و فراداده های (اطلاعات کتابشناختي) آن بوده است تا از این طريق بتوان انواع مختلف منابع با حجم بالارا با سرعت مناسبذخيره و بازيابي نمود; علاوه بر آنامکان اشتراک گذاري منابع با ساير کتابخانه هاي ديجيتاليرا فراهم کرد.موسسه فرهنگي تبيان با بيش از ده سال سابقه در زمينه مدیریت محتوای دیجیتال بویژه کتابخانه ديجيتاليوبا بهره گیری از دانش فنی روز،پشتيبان شما در زمينه ديجيتال سازي منابع خواهد بود و تمام نيازهاي شما را در این زمينه پاسخ خواهد


معرفي برخي زير سيستم ها

مديرت مجموعه ها :

بسته به سياست هاي سازمان مربوطه مي توان فرداده ها را در مجموعه هاي دلخواه با قابليت سلسله مراتبي طبقه بندي کردتابدين وسيله کاربرانبراحتی بتوانند به انها دسترسی پیدا کنند . علاوه بر این امکانات فعال يا غير فعال سازي دانلود منابع , تحويل مدرک , نمايش منابع , زبان و... در سطح مجموعه ها می تواننددرجهت مدیریت دسترسی کاربران به این مجموعه ها ، مورد استفاده قرار گیرند .


سيستم تحويل مدرک :

محققان و پروهشگران از طريق اين سيستم , قادر خواهند بود منابع ديجيتالي مورد نياز خود را درخواست دهند و مديريت کتابخانه ديجيتالي قادر خواهد بود درخواستها را مديريت کرده و پس از پرداخت ، براي کاربر ارسال نمايد .پرداخت آنلاين , امکان محدوديت زمان دانلود و صفحه مديريت درخواستهاي کاربر از ديگر امکانات اين ماژول مي باشد .


مديريت کاربرگ :

جهت تسريع در عملیات فهرست نويسي منابع مي توان براي هر مجموعه از محتوا، يک کاربرگ ( فرم ورود اطلاعات ) مخصوص،منطبق بر استاندارد Modsرا طراحي کرد. از این طریق تنها فیلدهایی که مربوط به محتوای دیجیتال مربوطه است در فرم ورود اطلاعات نمایش داده می شوند .


مديريت اصطلاحنامه ها و مستند مشاهير :

بطور پيش فرض کتابخانه ديجيتالي تبيان شامل اصطلاحنامه مرکز اطلاعات اسلامي و اصطلاحنامه کتابخانه ملي ايران(اصفا) مي باشد و مدير کتابخانه قادر خواهد بود هر اصطلاحنامه ديگري را به موارد فوق اضافه نمايد .


ازکتابدار بپرس :

جهت سهولت و تسريع در پاسخگويي به نياز کاربران سايت و راهنمايي ايشان در يافتن منابع مورد نياز مي توان بخش از کتابدار بپرس را فعال کرد. مديريت هوشمند سوالات کاربران , امکان درج سوالات تخصصي , تخمين زمان پاسخگويي و اطلاع رساني به کاربر از جمله امکانات اين بخش مي باشد .


کتابخانه شخصي :

کاربران کتابخانه قادر خواهند بود منابع , فرادادهها , صفحات و حتي نتايج جستجوي خود را طبقه بندي کرده و در صورت نياز با ديگران به اشتراک بگذارد .


مديريت حافظه هاي جانبي :

همانطور که مي دانيد حجم اطلاعات يک کتابخانه ديجيتالي بسيار بالا مي باشد و براي جلوگيري از خراب شدن ديتا و ذخيره و بازيابيصحيح اطلاعات , گاها نياز به يک يا چند فضاي ذخيره سازي (Storage) بصورت لوکال و يا در LAN خواهد بود از طريق اين بخش مدير کتابخانه براحتي قادر خواهد بود اطلاعات حجيم کتابخانه را در چندين فضاي ذخيره سازي (Storage) مختلف توزيع نمايد.


بهره گيري از ويوور قوي :

از امکانات جذاب و کاربردي کتابخانه ديجيتالي تبيان ويوور عکس , PDF , و متن مي باشد .امکان بزرگنمايي , چرخش و تمام صفحه شدن از امکانات اين بخش مي باشد .


چند زبانه بودن :

با توجه به متنوع بودن محتوای دیجیتالی از لحاظ زبان منابع و به دنبال آن جذب کاربرانی با زبان غیر فارسی, مدير کتابخانه براحتي قادر خواهد بود با توجه به نیاز کتابخانه و تناسب با محتوای آن , زبانهايي غير از فارسي را به سايت اضافه نمايد و از طريق مديريت لغات تمامي کلمات و پيامهاي استفاده شده در وب سايت را به زبان مورد نظر ترجمه نمايد .نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :